16 Haziran 2016 Perşembe

LYS 2016 İSTATİSTİKLER

 

Üniversiteye giriş sınavlarının ikinci basamağı olan Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) bu yıl 1 milyon 73 bin 18 aday başvurdu. 5 oturumda gerçekleşecek LYS’ler sonucunda adayların girdikleri sınavlara göre puanları hesaplanacak. O nedenle adaylar tercih edecekleri bölümlere göre sınavlara başvurdular. Buna göre hem tıp hem de hukuk puanlarında etkili olan LYS-1 Matematik Sınavı’na 863 bin 176 aday başvurdu. Yani en büyük yarış LYS-1’de yaşanacak; yaklaşık 10 adaydan 8’i bu sınava katılacak. Tıp fakültesini tercih edecek adayların yarışacağı bir diğer sınav ise LYS-2 Fen Bilimleri Sınavı. Mühendislikler, fizik, kimya, matematik öğretmenliği gibi sayısal bölümlerin puanlamalarında etkili olacak LYS-2’ye 460 bin 362 aday başvurdu. Hukuk fakültesini tercih edecek adayların gireceği bir diğer sınav ise LYS-3 Edebiyat-Coğrafya Sınavı. Yine sınıf öğretmenliği başta olmak üzere Türkçe, sosyal bilgiler, tarih öğretmenlikleri gibi programların puanlamalarında etkili olacak LYS-3’e 857 bin 32 aday başvurdu. Her yıl olduğu gibi bu yıl da en büyük yarış, LYS-2 ve LYS-3’te yaşanacak.

Adaylar, tercih edecekleri bölümlere göre dil puanıyla öğrenci alan programlar hariç, iki sınava girmeleri gerekiyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi adaylar, tıp programları için LYS-1 ve LYS-2’ye, hukuk için ise LYS-1 ve LYS-3’e girecekler. ÖSYM yerleştirmelerinde 18 farklı puan türü hesaplanacak. Programın alacağı puan türüne göre de her testin katkısı farklı olacak. Örneğin, tıp, eczacılık, diş hekimliği ve hemşirelik gibi MF-3 ile alan programlar için fizik, kimya ve biyoloji testlerinin getirisi yüzde 42. Bu programlar için biyolojinin yüzde 15, kimyanın yüzde 14, fizik testinin ise yüzde 13 oranında katkısı var. Bu programlar için matematik ve geometri testlerinin yer aldığı LYS-1’in de yüzde 18 katkısı olacak. 

MF-1 puan türünde öğrenci alacak matematik öğretmenliği için ise LYS-2’deki testler yüzde 21 oranında etkili olurken, bu puan türünde fizik yüzde 10 ile en fazla etkiye sahip. Bu programlar için LYS-1’in katkısı yüzde 39. Testlere göre ise matematik yüzde 26, geometri de yüzde 13 etkili olacak. O nedenle MF-1 puan türündeki programları tercih edecek adaylar için LYS-1 çok önemli. Yine biyoloji, fen bilgisi öğretmenliği için gerekli olan MF-2 puan türü için de LYS-2’nin katkısı yüzde 37 oranında gerçekleşiyor. Bu puan türünde fizik yüzde 13 ile en yüksek etkiye sahip. Mühendislik programları için de LYS-2’deki testler yüzde 27 oranındaki etkiliyken bu programlar için matematik ve geometri testlerinin yer aldığı LYS-1 sınavının etkisi ise yüzde 33. Alıntıdır. Kaynak : milliyet.com.tr 

0 yorum:

Yorum Gönder

YGS-LYS ve TEOG Puan Hesaplama Robotu

Datasis Twitter

Popüler Gönderiler

Copyright Datasis

Blogger tarafından desteklenmektedir.